Sceptyczny Wierzyciel Sceptyczny Wierzyciel
4019
BLOG

O międzynarodowej izolacji polskiego rządu po 10 kwietnia

Sceptyczny Wierzyciel Sceptyczny Wierzyciel Polityka Obserwuj notkę 56

Lakoniczna informacja o tym, że Sekretarz Generalny NATO Anders Rasmussen odmówił udziału w warszawskim spotkaniu Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w listopadzie jest alarmująca. Z dwóch powodów. Po pierwsze, taka odmowa w odbywających się co pół roku spotkaniach jest niespotykana. Po drugie, jest to odmowa udziału bez podania przyczyn. W języku dyplomacji to jawny policzek.

   W pierwszym odruchu można przypuszczać, że to izolowane zdarzenie, jakiś przypadek. Warto więc sprawdzić jak wygląda międzynarodowa pozycja Polski w ostatnim czasie, pod kątem hipotezy,  że bardzo nietypowa nieobecność Andersa Rasmussena na spotkaniu w Warszawie ma związek z katastrofą smoleńską.

 

1. Analizę taką warto zacząć od statystyki wyjazdowych spotkań bilateralnych premiera Polski, Donalda Tuska z politykami zagranicznymi najwyższego szczebla. Bezlitośni wikipedyści dostarczają nagich danych potrzebnych do wykonania takiego zestawienia. Od otrzymania nominacji, 9 listopada 2007 do 10 kwietnia 2010 (29 miesięcy)  premier Tusk brał udział w 94 bilateralnych spotkaniach zagranicznych z politykami najwyższego szczebla (prezydentami, premierami, wiceprezydentem USA, szefem NATO, szefem Europejskiego Banku Centralnego, szefem Komisji Europejskiej - to ponad 3 spotkania na miesiąc.

Po katastrofie smoleńskiej doszło do oficjalnego spotkania premiera Tuska z kanclerz Anielą Merkel (przy okazji odbioru przyznanej w styczniu 2010 Nagrody Karola Wielkiego), premierami Czech, Chorwacji i Bułgarii, premierem i prezydentem Indii i premierem Wietnamu. Średnio, wypada tylko jedno spotkanie na miesiąc, trzykrotnie mniej, niż średnia przed katastrofą, podczas, gdy w tak trudnej dla Polski sytuacji należałoby raczej oczekiwać intensywniejszych kontaktów.

 

2. W dniach 2-4 lipca 2010, w Krakowie, odbywały się ochody 10-lecia Wspólnoty Demokracji, organizacji założonej przez ówczesną Sekretarz Stanu USA Madelein Albright i Bronisława Geremka. Na to prestiżowe spotkanie przybyła Sekretarz Stanu USA, Hillary Clinton oraz 20 Ministrów Spraw Zagranicznych.  Nie przybył na nie zapowiadany wcześniej MSZ Niemiec, Guido Westerwelle. Wbrew zapowiedziom, w spotkaniu nie wzięli udziału ani premier Tusk, ani pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Komorowski. Żaden z nich nie spotkał się z Sekretarz Stanu, Hillary Clinton, mimo, że tradycja to sugerowała. W czasie krakowskiego spotkania, Hillary Clinton i Radek Sikorski podpisali dwa arcyważne dla bezpieczeństwa Polski dokumenty: aneks do umowy o tarczy antyrakietoweji i porozumienie w sprawie eksploatacji gazu łupkowego. Biorąc pod uwagę to, że na 100 zaproszonych Ministrów Spraw Zagranicznych, udział w spotkaniu wzięło 20, można odnieść wrażenie, że Hillary Clinton przyjechała głównie po to, by podpisać te dwie umowy. Fakt, że nie spotkała się przy tym ani z premierem, ani z p.o. prezydenta, wydaje się być znaczącym dyplomatycznym sygnałem. Co ciekawe, aneks do umowy o tarczy antyrakietowej przewiduje umieszczenie w Polsce pocisków SM-3 obrony przeciwrakietowej krótkiego i średniego zasięgu, w miejsce pocisków obrony przed rakietami międzykontynentalnymi.

 

3. Na 29 i 30 września zaplanowano w Krakowie spotkanie Ministrów Spraw  Wewnętrznych grupy G6 (Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Polska) i USA, poświęcone walce z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Spotkanie odwołano, gdyż Ministrowie Spraw Wewnętrznych postanowili przysłać swoich zastępców. Decyzja o odwołaniu spotkania zapadła tuż przed nim, w dniu 24 września.

 

4. 7 października, konferencja "Wrocław Global Forum" poświęcona stosunkom euroatlantyckim. Obecni: zastępca Sekretarza Stanu USA: Jamesa B. Steinberg, Przewodniczący Parlamentu UE Jerzy Buzek, były Sekretarz Generalny NATO i były szef dyplomacji UE Javier Solana, dowódca połączonych sił zbrojnych NATO w Europie admirał James Stavridis oraz wielu innych znaczących politków polskich i zagranicznych. Żaden przedstawiciel rządu RP nie przybył.

 

5. Finał negocjacji gazowych, w sprawie kontraktu gazowego między Polską a Rosją de facto przejęła Komisja Europejska. 17 października w Moskwie,  przedstawiciele Komisji Europejskiej negocjowali z Gazpromem kwestie kluczowe dla tego kontraktu, pozostawiając polskiemu rządowi jedynie drobniejsze kwestie do doprecyzowania. Wicepremier Waldemer Pawlak poskarżył się na wpływ amerykańskich i niemieckich interesów na kształ kontraktu. Kształt, finalnie, dużo lepszy dla Polski, niż pierwotnie chciał rząd.

 

6. Sekretarz Generalny NATO Anders Rasmussen bez podania przyczyn odmówił udziału w warszawskim spotkaniu Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w listopadzie.

  

   Obraz, który wyłania się z tego zestawienia jest nadzwyczaj przykry. W sposób dość konsekwentny, rząd RP, a w szczególności premier Tusk, są omijani i marginalizowani przez znaczących polityków ważnych krajów NATO i Unii Europejskiej. W ostatnim półroczu Polska, zwłaszcza polski rząd, odbierają serię bardzo silnych, negatywnych sygnałów dyplomatycznych z tej zachodniej, atlantyckiej strony. Kwitnie za to przyjaźń polskiego rządu z Rosją.

 

Ten euroatlantycki ostracyzm wstrząsa fundamentami polityki niepodległej Polski za ostatnie 20 lat.

Dlaczego do tego dochodzi?

 


 

Ciekawe linki:

pl.wikipedia.org/wiki/Wizyty_zagraniczne_premiera_Donalda_Tuska

info.wiara.pl/doc/583706.Krakow-Konferencja-Wspolnoty-Demokracji

fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/2-4-vii-w-krakowie-mozliwe-spotkanie-clinton-komorowski,1497406

news.money.pl/artykul/aneks;do;umowy;o;tarczy;podpisany,188,0,639676.html

www.mojeopinie.pl/sm3_zamiast__tarczy__czy_wystarczy,3,1253961362

www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nie-bedzie-spotkania-ministrow-g6-w-krakowie,nId,299243

wiadomosci.wp.pl/kat,123234,title,Wroclaw-Global-Forum-przeroslo-oczekiwania,wid,12740924,wiadomosc.html

blog.rp.pl/janke/2010/10/11/kogo-zabraklo-we-wroclawiu/

www.polskatimes.pl/pieniadze/307863,pawlak-wiceministrowie-poleca-na-negocjacje-gazowe-do-moskwy,id,t.html

gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/305215,pawlak-zdradza-kto-stoi-za-problemami-z-gazem.html

tvp.info/informacje/polska/sekretarz-generalny-nato-ignoruje-polske/3126185

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka